Elektryczne szafy sterownicze to konstrukcje, których zadaniem jest pomieszczenie wybranych urządzeń elektrycznych a także łączących je ze sobą przewodów. Budowa i kształt takiej szafy są ściśle uzależnione od jej przeznaczenia i zastosowania.

Pojedyncze szafy sterownicze

Jest to najprostsze, a zarazem najbardziej uniwersalne rozwiązanie w kontekście budowy i konstrukcji szaf sterowniczych. Element ten można znaleźć wszędzie. Doskonale sprawdza się on zarówno w przypadku instalacji umiejscowionych na zewnątrz budynku, jak również w jego obrębie. Ich prosta budowa przedkłada się na uniwersalność konstrukcyjną, dzięki czemu można je wykorzystać w różnych instalacjach, od wentylacyjnych, aż po automatykę w zastosowaniach domowych. Szafy pojedyncze można łączyć ze sobą i – tym samym – tworzyć bardziej rozbudowane i zaawansowane instalacje.

Modułowe szafy sterownicze

Szafy produkowane w konstrukcji modułowej, charakteryzują się większym stopniem zaawansowania. Składają się one z oddzielnych modułów, które można łączyć ze sobą w dowolny sposób. Szafy modułowe montowane są z kilku szaf pojedynczych. Najczęściej stawia się je w konfiguracji szeregowej, dzięki której można łatwo serwisować, konserwować i naprawiać poszczególne komponenty całości systemu. Rozwiązania modułowe stosuje się zarówno w domowej automatyce, jak również w celach przemysłowych. Ich ważną zaletą jest pełna miniaturyzacja, dzięki czemu można je zabudować na relatywnie małej powierzchni o ile rzecz jasna pojawia się taka potrzeba.

Rozdzielcze szafy sterownicze

Szafa rozdzielcza to kolejna odmiana szaf sterowniczych. W przeciwieństwie do dwóch powyższych rozwiązań, w tego typu konstrukcjach poszczególne instalacje elektryczne są rozdzielane na mniejsze obwody. Oznacza to, że są one niezbędnym elementem rozbudowanych instalacji wykorzystywanych do zastosowań stricte przemysłowych. Szafy rozdzielcze mogą mieć dowolny rozmiar i kształt. Najczęściej produkuje się je na zamówienie, zależnie od indywidualnych potrzeb odbiorcy i specyfikacji konkretnej instalacji przemysłowej.

Szafy zasilające i sterujące

Ostatnią odmianą szaf sterowniczych są układy, które łączą w sobie funkcje sterujące i element zasilający (zasilacz). Układy te z reguły mają stosunkowo duży rozmiar, wynikający z konieczności podłączenia dodatkowych elementów zabezpieczających.

Podsumowując, szafy sterownicze mogą mieć bardzo zróżnicowaną budowę, aczkolwiek ich najważniejszą zaletą jest możliwość łączenia ich w specjalne moduły. Dzięki temu są one funkcjonalnym i praktycznym elementem obwodu elektrycznego.

Producent szaf: https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!